Najnowsze wpisy

Spotkanie w NIL nt. SMK

SMK 2.0… jeszcze nie

25.01 uczestniczyłem w spotkaniu organizowanym przez Naczelną Izbę Lekarską, dotyczącym m.in. systemu SMK (System Monitorowania Kształcenia). W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Centrum e-Zdrowia.

SMK 2.0 nie dla wszystkich

Przedstawiono i omówiono nowe funkcjonalności w planowanym systemie SMK 2.0. System ten będzie powoli wdrażany i ma zastąpić obecną wersję systemu we wszystkich funkcjach dotyczących specjalizujących się lekarzy na przełomie 2024/25. Wersja 2.0 będzie dostępna tylko dla lekarzy, którzy rozpoczną specjalizację według nowych programów specjalizacji.

Wszystkie osoby, łącznie z tymi które rozpoczęły właśnie specjalizację – będą ją realizować aż do końca w systemie SMK 1.0. Było do duże rozczarowanie dla przedstawicieli Izb obecnych podczas rozmowy. Dla mnie też. Widzę szereg problemów, od faktu że CeZ będzie przez kolejne lata utrzymywał dwa systemy (w tym jeden oparty o dość stare rozwiązania technologiczne), po fakt że np. kierownik specjalizacji będzie miał pod opieką specjalizujących się lekarzy w dwóch różnych systemach…

Jakoś też nie widzę tej obsługi SMK 1.0 w 2028, 2030…. Z jakim wsparciem technologicznym? I przy jakim technologicznym długu…

SMK 2.0 prostsze

CeZ intensywnie opracowuje nową wersję, która będzie prostsza w obsłudze, wygląda bardziej jak inne rozwiązania CeZ’u (np. Gabinet.gov.pl). Rozwiązanie będzie częściowo wspierać w obszarach, które zgłaszano jako kłopotliwe, np. nie będzie trzeba się przełączać między „trybami” pracy, system będzie pokazywać ile dni dostało do końca danego stażu cząstkowego.

Z uwagi na wymogi ustawy planowanie specjalizacji nadal pozostaje w gestii kierownika specjalizacji. Wiemy, że w wielu wypadkach jest to fikcja i faktycznie czynność tę wykonuje w imieniu kierownika kto inny. Rozumiejąc prawne ograniczenia zaproponowałem, aby „draft” planu specjalizacji mógł przygotować specjalizujący się lekarz i przekazać do akceptacji do kierownika. To moim zdaniem powinno znacznie ułatwić proces.

Zaproponowałem także, by CeZ udostępniło zarówno dokumentację analityczną projektu nowego SMK, jak i umożliwiło lekarzom czynny udział w testach (np. poprzez udostępnienie makiet projektu). Wstępna deklaracja CeZ była pozytywna.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *