
Wizyta studyjna: POZ i IT w medycynie
Przygotowuję prezentację na temat POZ i IT w POZ. Do wizyty studyjnej z Tadżykistanu, organizowanej przez Bank Światowy. Analizując dane natrafiłem na bardzo ciekawe zestawienie. Zobaczcie, jak e-recepta i e-skierowanie na nowo zdefiniowały opiekę zdrowotną w Polsce.
System opieki zdrowotnej w Polsce przeszedł istną rewolucję. Od czasów modelu siemaszkowskiego (wielkie poradnie rejonowe) w 1989 roku po nowoczesne placówki podstawowej opieki zdrowotnej i powoli rosnącą (choć wciąż niską) grupę lekarzy specjalistów medycyny rodzinnej (w PL ok 9% wszystkich lekarzy, w zachodniej EU ok 23%).
My tam byliśmy
To, co na co dzień widzimy w systemie opieki zdrowotnej, wydaje nam się męczące, uciążliwe i niejednokrotnie wkurza. Rzut oka wstecz albo spojrzenie na inne kraje uświadamia, jak długą drogę przeszliśmy. Spójrzcie na Tadżykistan: 170 lekarzy na 100’000 populacji (w PL ok 240, średnio w EU 347). I sterta innych kłopotów:
- nierówny dostęp do opieki zdrowotnej (podział miasto/wieś),
- finansowanie z własnej kieszeni, co jeszcze bardziej nasila nierówności,
- “łapówki”,
- mała liczba lekarzy w przeliczeniu na mieszkańców,
- słabe standardy jakość kształcenia personelu medycznego,
- brak informatyzacji.
Spójrzcie na ten ostatni element, tutaj za danymi z opracowania Banku Światowego:
A survey of 255 family doctors and 225 rayon physicians in 2012 found that 90% of participating family doctors and 82% of rayon physicians did not use a computer in their practice.
Health Systems in Transition Tajikistan (Vol. 18 No. 1 2016)
A tymczasem w Polsce:
- E-recepty:
- 1,2 miliarda – od początku
- 38 milionów – średnio miesięcznie
- 1,2 miliona – średnio dziennie !!!
- Zdarzenia medyczne
- 310 milionów – od początku
- 800 tysięcy – średnio dziennie
- e-Skierowania
- 260 milionów – od początku
- 520 tysięcy – średnio dziennie
Centrum e-Zdrowia odpowiedzialne za wdrożenia w tym obszarze planuje kolejne zmiany i nowe funkcjonalności. Podczas Kongresu Gospodarczego w Karpaczu we wrześniu 2022 Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział m.in. wdrożenie elektronicznej centralnej rejestracji.